Od 01.01.2023r. w Przychodniach Optima Medycyna istnieje możliwość udziału w bezpłatnym programie Opieki Koordynowanej w POZ.
Opcja opieki koordynowanej oferuje liczne możliwości diagnozy i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych, już u lekarza rodzinnego pacjenta. Lekarz (POZ) jest w stanie przepisać badania pacjentom (w przypadkach medycznie uzasadnionych), które wcześniej były typowe dla lekarzy specjalistów.
Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą, oraz ewentualne konsultacje z ekspertami w dziedzinach takich jak dietetyka.
Opieka koordynowana jest dedykowana pacjentom cierpiącym na schorzenia z obszaru:
- kardiologii,
- diabetologii,
- chorób płuc,
- endokrynologii,
- nefrologii,
które stanowią częste problemy zdrowotne wśród Polaków. W przypadku pacjentów, u których stwierdzono choroby z tych dziedzin, lekarz praktyki ogólnej (POZ) zapewnia kompleksową konsultację i opracowuje spersonalizowany plan leczenia.
Opieka koordynowana zapewnia pacjentom:
- Wygodę - możliwość korzystania z wielu wizyt, badań i konsultacji w jednym miejscu.
- Oszczędność czasu - koordynator umawia wizyty, badania i konsultacje, aby ułatwić Ci planowanie.
- Bezpieczeństwo - koordynator nadzoruje realizację Twojego planu leczenia, dbając o jego sprawną realizację.
- Dostępność - dostęp do szerszego zakresu badań diagnostycznych oraz możliwość konsultacji ze specjalistami.
- Wiedzę - otrzymujesz porady dietetyczne i edukacyjne w zakresie profilaktyki oraz informacje dotyczące Twojej choroby.
Wprowadzenie opieki koordynowanej do praktyki lekarza rodzinnego umożliwia poszerzenie listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz POZ. Wśród tych badań znajdują się:
- Pakiet badań tarczycowych, takie jak antyTPO, antyTSHR i antyTG.
- EKG wysiłkowe.
- Holter EKG i holter RR (ciśnieniowy) na okres 24h.
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych i tętnic szyjnych..
- Badanie ECHO serca.
Do tej pory te badania były wykonywane na zlecenie lekarzy specjalistów.
Ponadto, lekarz POZ może skierować pacjenta (w przypadku medycznej konieczności) na konsultacje z dietetykiem, zwłaszcza w przypadku diagnozy, takiej jak cukrzyca. Lekarz POZ również ma możliwość zlecania konsultacji z lekarzami specjalistami z dziedzin diabetologii, endokrynologii, kardiologii, pulmonologii lub alergologii, jeśli jest to uzasadnione medycznie.
Poszerzenie dostępności badań w praktyce lekarza rodzinnego skraca czas potrzebny na diagnozę, umożliwia szybsze postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Nowością jest możliwość konsultacji między lekarzem rodzinnym (POZ) a lekarzem specjalistą w celu omówienia stanu zdrowia pacjenta, a te konsultacje mogą być prowadzone również zdalnie. Bezpośrednie przedyskutowanie wyników badań pacjenta i planu leczenia między lekarzami przyczynia się do zwiększenia skuteczności terapii oraz zapewnia większe bezpieczeństwo pacjenta.
Opieka koordynowana wzmacnia rolę koordynatora, który pełni kluczową rolę w doskonaleniu komunikacji między lekarzem a pacjentem. Koordynator dokładnie informuje pacjenta o wszystkich etapach leczenia, współpracuje z profesjonalistami świadczącymi usługi medyczne w ramach opieki koordynowanej. Dzięki temu zapewnia się lepszą koordynację opieki nad pacjentem i poprawia jakość opieki medycznej.
tel. 532-691-744
tel. 788-265-207 Opieka Koordynowana dla DOROSŁYCH
tel. 532-407-689 Opieka Koordynowana dla DZIECI (w godz. 11:00-14:00)
tel. 532-407-688
tel. 788-265-207